Ana içeriğe atla

"Düğümler Çözümler" 2. Ulusal Lisansüstü Öğrenci Konferansı ve Sergisi

“Akdeniz ve Göç”

İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İletişim Tasarımı, Sanat Yönetimi, Sinema ve Televizyon ve Yeni Medya bölümleri tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Düğümler Çözümler Ulusal Lisansüstü Öğrenci Konferansı ve Sergisi” 15-16 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Konferans ve serginin ana teması bu yıl “Göç” olarak belirlenmiştir. Türkiye’de eğitimini sürdüren tüm lisansüstü öğrencilerin sanat ve iletişimi merkeze alan akademik ve sanatsal çalışmalarına açık olan konferans ve serginin son başvuru tarihi 10 Eylül 2018 olarak belirlenmiştir. 

Başta sosyoloji ve siyaset bilimi olmak üzere birçok disiplinin merkezine aldığı göç olgusu, ilk ve en basit anlamı ile insanların çeşitli nedenlerle bulundukları coğrafi bölgeyi değiştirmesi olarak tanımlanırken; bu sürecin demografik boyutlarından öte sosyo-kültürel boyutları insanlık tarihi açısından dikkat çekici olmuştur. Yaşanmış pratikler ve yeni dinamiklerle birlikte göç olgusu bugün sanat ve iletişim alanlarının merkeze aldığı temel kavramlardan biri haline gelmiştir. Bununla birlikte potansiyel bir toplumsal özne olarak göçmenler; göç olgusunun yarattığı sosyo-kültürel değişimler, gündelik yaşamdaki yansımaları ve değişen/dönüşen toplumsal ilişkiler gibi başlıklar çağdaş sanatın farklı medyumlarında karşımıza çıkmaktadır.   

4. İstanbul Tasarım Bienali'nin alt başlıklarından “Akdeniz ve Göç” teması çerçevesinde paralel etkinlik olarak gerçekleşecek konferans ve sergi başvuruları için...